Başvurular

Adalet Bakanlığı İstihdam Başvuruları Ne Zaman? Binlerce Personel Alınacak!

Adalet Bakanlığı İstihdam Başvuruları Ne Zaman? Binlerce Personel Alınacak!, iş başvuruları bölümünde Adalet Bakanlığı İstihdam Başvuruları Ne Zaman? Binlerce Personel Alınacak! ile alakalı başvuruyu siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik.. Adalet Bakanlığı İstihdam Başvuruları Ne Zaman? Binlerce Personel Alınacak! ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

Adalet Bakanlığı İstihdam Başvuruları Ne Zaman? Binlerce Personel Alınacak!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül önceden yaptığı açıklamalarında personel alımı yapacağını duyurmuş ve “İnfaz koruma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 13 bin 202 yeni personel alıyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Bu doğrultuda ilan yayımlanmış ve personel alımı gerçekleştirilmişti. Bakan Gül’ün bu açıklamasının ardından Adalet Bakanlığının ilanı yayımlanmış ve başvurular alınmaya başlanmıştı. Yayımlanan ilanda 11 bin 454 personel alımı yapılacağı ifade edilmişti. Konu ile alakalı olarak aylar önce açıklama yapan Adalet Bakanı Gül personel alımına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili genç dostlarım, personel alım ilanımız yayımlanıyor. İnfaz koruma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 13 bin 202 yeni personel alıyoruz. Adalet teşkilatımızı sizlerle güçlendireceğiz. Şimdiden hayırlı olsun.”

Adalet Bakanlığından 4 ayrı ilan yayımlanmıştı. Bu doğrultuda 3 bin 605 anlaşmali zabıt katibi, 700 anlaşmali mübaşir, 625 anlaşmali koruma ve güvenlik görevlisi, 110 anlaşmali şoför, 25 anlaşmali aşçı 10 anlaşmali işaret dili tercümanı olmak üzere toplam 5 bin 75 personel alımı gerçekleştirileceği bildirilmişti.

Bunun bunun yanında yayımlanan bir diğer ilanda ise 4 bin 918 infaz ve koruma memuru, 19 büro personeli (ceza infaz kurumu katibi), 51 hemşire, 20 sağlık teknikeri, 157 teknisyen, 156 şoför, 33 aşçı, 4 kaloriferci olmak üzere toplam 5 bin 358 personel alınacağı vurgulanmıştı. Yayımlanan ilana başvurular 23 Şubat ile 12 Mart tarihleri içinde alınmıştı.

Tüm bunların ardından adaylar yeni personel alımları için çeşitli platformlarda paylaşımlar yapıyor. Adaylar paylaşımlarında yeni personel alımlarının yapılmasını talep ediyorlar. Bu doğrultuda İnfaz Koruma Memuru, zabıt katibi, icra katibi ve diğer kadrolarda personel alımının yapılması talep ediliyor.

GENEL ŞARTLAR

İlan yayımlandığında ise kadrolara göre özel şartların bunun yanında adayların ilk kez genel şartlara haiz olmaları gerekmektedir. Bu şartlar ise şöyle:

a) Türk Vatandaşı olmak,

b) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde gösterilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl yahut daha fazla süreyle hapis cezasına veya affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,(…) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama yahut kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

c) Askerlikle ilişiği bulunmamak yahut askerlik çağına gelmemiş bulunmak yahut askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş yahut yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

d) Güvenlik soruşturması olumlu yanıtlanmak, (Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sözlü sınav ve mülakat neticesinde başarılı olan adaylar için yaptırılacaktır.)

e) Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

f ) Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

g) Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 05.02.2020 saygınlığıyla 18 yaşını doldurmuş olmak;

Merkezî sınavın (KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü saygınlığıyla (ceza infaz kurumu kâtibi) 35 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

ğ) Hizmet göreceği sınıfla alakalı özel kanun yahut diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu