Başvurular

Corona Virüsünün İş Hayatına Etkisi

Corona Virüsünün İş Hayatına Etkisi, iş başvuruları bölümünde Corona Virüsünün İş Hayatına Etkisi ile alakalı başvuruyu siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik.. Corona Virüsünün İş Hayatına Etkisi ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

Corona Virüsünün İş Hayatına Etkisi

Çin’in Vuhan kentinde yaşanan virüs kısa bir sürede diğer ülkelere’de sıçraması ile özellikle İtalya’da ve İran’daki ölümlerle dünya ülkelerini telaş aldı. Bazı ülkelerde sokağa çıkma yasağı konurken bazı ülkelerde Corona virüsü ile savaş ilan edildi ve virüsün bulaşmamasına yönelik önlemler alındı.

Ülkemizde ise durum şuanda o kadarda vahim bir vaziyette değil. Sağlık bakanımız Fahrettin KOCA’nınbaşarılı yönetim ve her fırsatta Tv karşısında virüsün gidişatı ile alakalı verdiği bilgiler ve sağlıkçılar olarak alınan önlemleri ve vatandaşın alması gereken önlemleri anlatması ile vatandaşın nabzını kontrol altına almaktadır.

Bu zamanda uçak ile yolcu taşıyan şirketler ülkelerin bir biri içinde ki uçuş yasağı ile zarar gören sektörlerin başında gelecek gibi gözüküyor. En son uçak üreticisi firma olan Airbus üretimi durduğunu açıkladı. Diğer uçak şirketlerinin da tamamı olmasa bile bir kaç şirketin daha uçuşları durdurabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Turizm sektöründe ise normalde ülkemizde açılması bu dönemlere denk gelen sezonun Antalya, İzmir, Bodrum, Muğla gibi turizm bölgelerinde esnaflar dükkanlarını açsa bile uçuş yasağı ve virüsle mücadele kapsamı içinde otellerinde müşteri kabul edemeyeceğini söylemek gerek.

İstanbul Ticaret Odası yaptığı son bilgilendirmede ise Çalışanları Fiziki temas yerine online olarak çalışmaveyavet etti. İşlemlerin internet üzerinden yapılmasının daha fayda sağlayacağını söyleyen İTO bunu sağlık için yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Bazı şirketler faaliyetlerini askıya alıp çalışanlarını ücretsiz izin yahut ücretli izne ayırırken bazı şirketlerde personel alımı yapmaya sürdürmekte. Bu şirketlerden biriside Amerika’nın alışveriş sitesi olan Amazon. Fiziki temastan kaçınılması gerektiğinin altını sürekli olarak çizen sağlıkçıların açıklaması üzerine insanlar internet üzerinden alışveriş yapmaya yöneldi. Alışveriş artışı ile 100 bin personele ihtiyaç duyduğunu açıklayan Amazon şirketi bunun yanı sıra personellerine zam yapmak için büyük bir yatırım yapacağını dile getirdi.

En son Sağlık bakanı aracılığıyla ülkemizde vaka rakamının 46 ya çıktığını açıklamıştı. Uzmanlar bu sayının normal olduğunu ve daha da artacağını dile getirdi. Paniğe kapılmanın yanlış olduğunun altını çizen Profesör Doktorlar el hijyeni ve fiziki temas kuralına uyulduğu sürece bu virüsün kısa bir sürede yok bulunacağını ön görmekteler.

Ülkemizde Corona Virüs önlemleri adı altında Kafeler, Spor Salonları, Meyhaneler, Barlar gibi umuma açık eğlence yerleri geçici süreliğine kapatılmıştır açıklaması yapıldı. Gece saatleri civarında kurala uyulup uyulmadığı ile alakalı kontroller ve denetimler yapılmaya sürdürmektedir.

İş yaşamını da etkileyen Corona virüsü bazı şirketler personellerini evden çalışmaları için uyararak şirkete gelme zorunluluğunu yok ederken bazı çalışanlar ise istifa ederek evde kalmayı seçerken bazı personeller ise yıllık izinlerini ve ücretsiz izin haklarını kullanmaya başladılar.

Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin
0 Paylaşımlar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu