Biyografiler

Fahrettin Koca kimdir, kaç yaşında, evi nerede?

Fahrettin Koca kimdir, biyografi kategorimizde 02.01.1965 doğumlu ve mesleği Doktor olan Fahrettin Koca biyografisini paylaşalım istedik. Fahrettin Koca kimdir?, Fahrettin Koca nereli?, Fahrettin Koca kaç yaşında, tüm detaylar Fahrettin Koca biyografi makalemizde..

Fahrettin Koca kimdir? – Biyografisi

Fahrettin Koca (TC Sağlık Bakanı)

Covid-19 virüsünün yaşamımıza girmesi ile birlikte bütün ülkenin gözü tek bir insan üzerine dikildi; Fahrettin Koca… Kameralar karşısında verdiği demeçler ile birlikte herkesin birden ilgi odağı olan Koca, bütün ülkenin her akşam televizyon karşısına geçip, “Acaba ne diyecek?” diye merak ettiği, son haftalarda en fazla adı anılan bakan olarak gündemin tam da kalbine oturmuştur. Peki Fahrettin Koca kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındadır? Bu tarz soruların yanıtları için işte tüm ayrıntılar…

Fahrettin Koca Kimdir?

Mevcut durumda Sağlık Bakanı görevini üstlenen Fahrettin Koca Konya’nın Kulu beldesinde 2 Ocak 1965 senesinde dünyaya gelmiştir. 55 yaşındadır.

Fahrettin Koca Ne Doktorudur?

Koca, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur.  Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları üzerine ihtisas yapmıştır. Medipol Hastanesi, İstanbul Medipol Üniversitesi gibi kuruluşların kurucusudur. Bunların yanında Türkiye Eğitim ve Sağlık Araştırma Vakfının’da kurucusu unvanına sahiptir. 

Fahrettin Koca’nın Eğitim Hayatı

İlk ve orta öğretimini Konya’da, liseyi ise Bursa Erkek Lisesi’nde bitirdi. 1988 senesinde Tıp Fakültesini bitirdiktan sonra tıp doktoru unvanını alan Koca,  ihtisasını da bitirdiktan sonra 1995 senesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı olarak çalışma yaşamına başlamıştır.

Fahrettin Koca’nın Aile Yaşamı

Dr. Fahrettin Koca, Hale Koca ile evlidir ve dört çocuk babasıdır.

Fahrettin Koca’nın Siyasi Yaşamı

2017 Türkiye anayasa referandumu ile kabul gören değişikler neticesinde Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereği yapılan 2018 Türkiye genel seçimleri ardından Bakanlar Kurulu’nun tamamı tarihinde ilk kez TBMM üyesi olmayan bireylerden oluşturulmuştur. Fahrettin Koca ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla Türkiye’nin 59. Sağlık Bakanı olarak 10 Temmuz 2018 günü yeminini ederek vazifeye atanmıştır.

Fahrettin Koca’nın Sosyal Medya Hayatı

Dr. Fahrettin Koca Instagram’da şuana dek hiçbir Türk siyasetçinin ulaşamadığı bir takipçi sayısına ulaşmıştır. 10.2 milyon takipçi ile Türkiye’nin en fazla takip edilen siyasetçisi konumundadır. Dr. Fahrettin Koca’nın ardından ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 8.1 milyon takipçi ile en fazla takip edilenler konumunda 2. sıradadır.

Fahrettin Koca’nın Maaşı Ne Kadar?

Dr. Fahrettin Koca 2022 yılı itibariyle tam net olarak bilinmese de 17.500₺ civarında bir maaş almaktadır. Bu rakam her sene yükselmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu