Başvurular

İşkura İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşkura İş Başvurusu Nasıl Yapılır?, iş başvuruları bölümünde İşkura İş Başvurusu Nasıl Yapılır? ile alakalı başvuruyu siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik.. İşkura İş Başvurusu Nasıl Yapılır? ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

İşkura İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Binlerce insan her gün İnternet üzerinden iş aramaktadır. Özellikle işsizliğin arttığı zamanda başvuru yapan adaylar başvurularına dönülmedikçe farklı sitelerden iş aramaya ve başvuru yapmaya sürdürmektedir. Şirketlerin istihdamda bütçesini kısıması, ekonominin dalgalanması, Fabrikaların kapanması gibi etkenlerle git gide artan işsizlik birden çok iş ilanı sitesinde aramaları arttırmıştır. Bu sitelerden biriside kamu kurumu olan TÜRKİYE İŞ KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İşkur ‘dur. İş arayan işsiz değerli okurlarımız için, İşkura nasıl başvuru yapılır sualinin yanıtını vereceğiz…

İşkur’da İş Aramak sistemin bize sağladığı özellikler ile aslında kolay bir şekildetir. Genel Merkezi Ankara’da bulunan İşkur birden çok ilde istihdam ofisleri ile şubeden başvuru fırsatı da sağlamaktadır. İşveren şirketler ve kamu kurumları ile İş arayan personel, işçi, memur ve elemanları tek bir çatı altında toplayan İşkur işveren ve iş arayanlara büyük kolaylık sağlamaktadır.

İşkur’un verdiği hizmetler; İşkur birden çok hizmet sağlamaktadır. İşkur üye olan adaylara danışman atayarak İşkur aracılığı ile iş bulmasına ve iş bulduktan sonraki zamanda de danışman olarak destek vermektedir.

 • İş İlanları
 • Mesleki eğitim kursları
 • İş başı eğitim programları
 • Girişimcilik programları
 • Toplum yararına programlar
 • İşsizlik ödeneği
 • İş İlanı oluşturma
 • İşçi bulma

İşkur’a Giriş Nasıl Yapılır?

İş aramak ve İş başvurusu yapmak için esube.iskur.gov.tr giriş yaptığınızı varsayalım, karşınıza çıkan sayfada ”İş Arayan” ve ‘‘İşveren” olarak iki farklı giriş seçeneği çıkmaktadır. İş arayan girişi yapmak için ilk kez üye olmamız gerekmektedir. Edevlet şifreniz var ise ”Üye Girişi” düğmesine tıklayarak açılan sayfada ”E-devlet ile Giriş” bölümüne tıklayınız. Buradan E-Devlet sayfasına yönlendirilecek ve TC kimlik numaranız ile şifrenizin girilmesi istenecektir. Bu bilgileri girdikten sonra giriş sekmesine tıklamanız ile birlikte tekrar işkur sayfasına yönlendirilecek ve giriş yapmış olacaksınız.

İşkur İş Araması Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlattığımız biçimde İşkur web sitesine giriş yaptıktan sonra karşınıza Bireysel Kullanıcı bölümü açılacaktır. Burada ki seçenekler şu biçimde;

 • Özgeçmiş
 • İş İlanları
 • Bana Uygun İşler
 • İş Başvurularım
 • Favori İlanlarım
 • Kayıtlı Aramalarım
 • İş Arama/Kayıt Durumu (Aktif/Pasif)
 • İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusu
 • İşsizlik Ödeneği Sorgulaması
 • İş ve Meslek Danışmanlığı Randevu İsteği
 • TYP Başvuru
 • TYP Başvurularım
 • Mesajlarınız
 • Mesleki Yönelim Test Bataryası

Bu seçeneklerden İş İlanları linkine tıklayarak iş arama bölümünü açabilirsiniz. Burada ilk sekmede Aradığınız pozisyon, Meslek, Nitelik, Beceri yada firma adını yazarak en altta bulunan arama butonuna tıkladığınızda arattığınız anahtar kelime ile alakalı iş ilanları listelenecek.işkur iş başvurusu nasıl yapılır

işkur iş başvurusu nasıl yapılır

İş arama bölümünde isteğe göre Detaylı iş aramasıuygulayabilirsiniz. Çalışma Yerini Yurt içi yahut Yurt dışı seçerek çalışmak istediğiniz ülkeyi ili ve ilçeyi belirtebilirsiniz. Öğrenim durumunuzu altını çizerek ilkokul, Lise, Ön lisans, Lisans ve Yüksek lisans mezunu personel arayan şirketleri görütüleyebilirsiniz.

İşkur Mesleğe Göre İş araması yapmak için ”Meslek” Sekmesine mesleğiniz ile alakalı en az 3 harf yazarsanız alakalı meslekle alakalı seçenekler belirecektir. Misal verilecek olursa siz değerli okurlarımız için İnşaat İşçisi iş ilanlarını arayalım.işkur üye olma ve iş başvurusu yapma

işkur üye olma ve iş başvurusu yapma

Yukarıda gördüğünüz gibi İnşaat işçisi araması için ”İNŞ” yazarak İnşaat sektörü ile alakalı diğer meslekleri anlattık. Buradan sizin mesleğinize en uygun olan mesleği seçerek alakalı iş aramasını yalnızca inşaat işçisi iş ilanlarına indirgeyebiliriz.

İşkur Engelli İşçi Alımı için yukarıda gördüğünüz iş arama bölümünde ”Engelli” sekmesini işaretleyerek ”Engelli İşçi” arayan şirketleri ve firmaları görüntüleyerek engelli vatandaşlarımız için yayına giren iş ilanlarına başvuru uygulayabilirsiniz.

İşkur İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Buraya kadar anlattıklarımız umarız ki işinize yarar. İşkur’a üye girişi yaptınız. İş İlanları linkine tıkladınız. Başvurmak istediğiniz işle alakalı yahut mesleğiniz ile alakalı aramayı yaptınız ve karşınıza mevcut iş ilanları çıktı. Burada mühim olan kriter ise profil doluluk oranınızdır. ‘‘Profil statüsü aktif olmayanlar iş başvurusunda bulunamazlar” hatası alıyor ve başvuru yapamıyorsanız Öz geçmişiniz ile alakalı gerekli bilgileri doldurarak Profil statüsünü aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

Öz Geçmiş linkine tıkladıktan sonra açılan sayfada profil fotoğrafı ekleyebilir, Öğrenim durumunuzu güncelleyebilir, Askerlik ile alakalı ilişkinizi belirtebilirsiniz. Ayrıca İş tecrübesi, İş tercihleri, Yabancı dil bilme durumu, Referans ve meslek bilgileri gibi alanları doldurarak hem iş başvurusu yaparken kendinizi tanıtabilir hemde İşkur Danışmanınız aracılığıyla size uygun işler bulunabilir.

Herkesin dilediği işi dilediği zamanda bulma ümidi ile İş arayan bütün işsiz değerli okurlarımıza şans dileriz. Elemanpersonelalimi.com olarak Sizlere İşkur ile alakalı bilgiler verdik. Her hangi bir sorunuz olursa bu yazının altındaki yorum bölümüne belirtirseniz yanıt vererek diğer arkadaşlara da yardımcı olmuş oluruz.

Paylaş
Tweetle
Paylaş
Pin
0 Paylaşımlar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu