Başvurular

TYP Personel Alımı Yapılıyor ! 2020 İŞKUR TYP Başvuru Şartları

TYP Personel Alımı Yapılıyor ! 2020 İŞKUR TYP Başvuru Şartları, iş başvuruları bölümünde TYP Personel Alımı Yapılıyor ! 2020 İŞKUR TYP Başvuru Şartları ile alakalı başvuruyu siz değerli okurlarımız için bir araya getirdik.. TYP Personel Alımı Yapılıyor ! 2020 İŞKUR TYP Başvuru Şartları ile alakalı tüm ayrıntılar makalemizde..

TYP Personel Alımı Yapılıyor ! 2020 İŞKUR TYP Başvuru Şartları

TYP personel alımı kapsamı içinde yeni bir gelişme yaşandı. Türkiye genelinde milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği 2020 İŞKUR TYP personel alımı ilanı yayımlandı.

2020 İŞKUR TYP personel alımı ilanına başvuru yapacak adaylarda aranan başvuru şartları da bilgisi verildi.

İŞKUR TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR?

İşsizliğin yoğun olduğu zamanlarda yahut yerlerde doğrudan yahut yüklenici eli ile toplum yararına bir iş veya hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak maksadıyla İŞKUR aracılığıyla uygulanan programlardır.

İŞKUR TYP PERSONEL ALIMI İLANI BAŞVURU ŞARTLARI

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
18 yaşını tamamlamış olmak,
Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,
Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

İŞKUR TYP PERSONEL ALIMI İLANLARINDA ADAYLAR NASIL SEÇİLİYOR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü aracılığıyla belirlenir.

Noter kurası yöntemi,
Liste yöntemi,
Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.
İstihdamında kuvvetlik çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak biçimde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar içinde herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

Kadınlar,
35 yaş üstü bireyler,
Engelliler,
Eski hükümlüler,
Terörle karşılaşmada malul sayılmayacak biçimde yaralananlar,
2017 senesinde, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden bireylerden yalnızca birinin katılabileceği’’ yönünde düzenleme yapılmıştır.

2019 senesinde yapılan düzenleme ile ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin 1,5 katını aşması halinde söz konusu adreste oturan bireylerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde düzenlemeler getirilmiştir.

İŞKUR TYP PERSONEL ALIMI İLANINA BAŞVURU YAPANLARA HANGİ ÖDEMELER YAPILMAKTADIR?

Katılımcılara asgari ücret düzeyinde ödeme yapılmaktadır.

TYP HANGİ ALANLARDA UYGULANMAKTADIR?

Çevre temizliği
Kamusal altyapının yenilenmesi
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın muhafaza edilmesi
Ağaçlandırma
Park düzenlemeleri
Vadi ve dere ıslahı
Erozyon engelleme çalışmaları

TYP UYGULAMA SÜRESİ KAÇ AYDIR?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır. 27.09.2017’de, 01.01.2018’den bu yana ilk etapta anlaşmade tespit edilen TYP zamanının sonradan uzatılamayacağına dair hüküm getirilmiştir.

TYP’DE HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADARDIR?

TYP’de haftalık çalışma süresi kırk beş saattir.

KİMLER TYP’DEN YARARLANAMAZ?

İŞKUR aracılığıyla tertip edilen bir kurs yahut programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.
Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar yahut kendi kusuru sebebiyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum aracılığıyla teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
Herhangi bir kurs veya programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer yahut katılımcı yaptırım boyunca TYP’den de yararlanamaz.
Devam ettiği bir TYP ile mazeretli veya mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

TYP’DEN İKİNCİ KEZ YARARLANILABİLİR Mİ?

TYP’den programa başlandığı tarihten bu yana bir sene içinde en fazla 9 ay süreyle yararlanma olanağı bulunmaktadır. Lakin, 9 ay bittikten sonra 3 ay bekleyerek yeni bir programdan faydalanılabilmektedir.

Bir katılımcı 27.09.2017 tarihinden bu yana TYP’den en fazla 24 ay yararlanabilir.

TYP’DE İZİN SÜRESİ VE DEVAMSIZLIK HAKKI NE KADARDIR?

Katılımcıların TYP’ye devamı zorunludur.

Lakin katılımcılar, yüklenici ve Kuruma bilgi vermek ve Kurum ve yükleniciden onay almak şartıyla TYP boyunca 14 gün ücretsiz izin kullanabilmektedirler.Ücretsiz izin kullanılan zamanda katılımcıya herhangi bir ücret ödenmez.

YÜKLENİCİ SORUMLULUKLARI

Katılım şartları ve diğer tüm şartlara ilişkin bilgi ve belge kontrolünden yüklenicinin sorumlu olduğuna ve yüklenicinin bu sorumluluğunu yerine getirmemesinden dolayı oluşabilecek her türlü fazla yahut yersiz ödemenin yükleniciden yasal faizi ile birlikte tahsil edileceğine dair hüküm getirilmiştir.

Yüklenicinin katılımcılar için vergi ve sosyal güvenliğe ilişkin ödemeleri alakalı kurumlara yapmaması durumunda yükleniciye süreli ihtarda bulunulacağına, verilen zaman zarfında alakalı ödemelerin yerine getirilmemesi durumunda yüklenici kurum ile tertip edilen tüm TYP’lerin sonlandırılarak yüklenici ile otuz altı ay süreyle bu yönetmelik kapsamı içinde kurs ve programlar düzenlenmeyeceğine ilişkin hüküm getirilmiştir.

TYP’lerde yüklenici kuruma yapılan ödemelerden yüklenici kurum gerekli ödemeleri yaptıktan sonra fazla tutar kalması halinde, söz konusu tutarın Kuruma iade edilmesi gerektiğine dair hüküm getirilmiştir

TYP İlanlarının Sorgulanacağı Sayfa İçin TIKLAYIN.

Son dakika gelişmeleri güncel, kamu haberleri ve personel alım ilanlarını mobil uygulamamız üzerinden alık olarak haberdar edeceğiz. Mobil uygulamamızı ücretsiz indirmek için TIKLAYIN.

Ayrıca son gelişmeleri, güncel ve son dakika haberlerini Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Kamuilanlari.com | ANKARA

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu